Menu

Faculty Directory

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ 

Click on the Faculty Member’s Name to Send an Email

The Letter A in GNBVT Green

 

Kristy Acevedo English Teacher
Brett Aguiar Teaching Assistant – Academy A
Michelle Alexander Media Technology Teacher
Kyle Alfonso Teaching Assistant – Academy D
Debra Allain Library Media Center Specialist Teaching Asst.
Charles Allaire Math Teacher
Helder Almeida Math Teacher
Oscar Amaral Plumbing & Pipe Fitting Teacher
Robert Amaral Custodian
Brandon Andrade ELL Teaching Assistant
Denise Angelo Media Technology Teacher
Helder Angelo Director of Curriculum
John Araujo Carpentry Teacher
Kevin Arroja Electrical Instructor
Euzebio Arruda Facilities Manager/Plant Engineer
Joseph Arruda Carpentry Teacher
O. Scott Atkinson Science Teacher
Lauren Aubertine Math Teacher
Kelly Avelar ESL Teacher
Joyce Avila Custodian
Rick Avila Plumbing & Pipe Fitting Teacher
Theresa Avila Nurse Assisting/Health Assisting Teacher
Daleann Awalt HVAC-R Teacher

 

Lynne Bagaco CVTE Teacher Assistant
Pamela Baptiste Science Teacher
David Barrett Facilities Utility
Alexis Bates Special Education Teacher
Lisa Begley Full Time Cafeteria Kitchen
Ann-Marie Belanger Math Teacher
Kelly Bento Custodian
Maurice Bergeron Machine Technology Teacher
James Bernard Science Teacher
Jeryl Bertoldo Cold Prep Cook – FT
Michael Bettencourt Science Teacher
Thomas Bettencourt Custodian
David Bigos Electrical Teacher
Sarah Blanchette Social Studies Teacher
Michael Bobrowiecki Maintenance
Jillian Bond Biology Teacher
Cheryl Born Administrative Asst – Academy D
Jose Botelho School Adjustment Counselor
Evelyn Bouley Title I/MCAS Assistant
Henry Bousquet Culinary Arts Teacher
Theresa Bousquet Physical Education Teacher
Melissa Branco ESL Teaching Assistant
Robert Brandi Maintenance
Deborah Brightman Early Childhood Ed. & Teaching
Scott Brooks Legal Protective Services 3rd Quarter Teacher
Karen Brum Cafeteria

Andrew Cabral Teaching Assistant – Academy C
Anthony Cabral Engineering Technology Teacher
Michael Cabral Special Education Teacher
Robert Cabral Automotive Teacher
Zenobia Cabral Admin Secretary/Academy C
James Cafferty Academic Teaching Assistant
Sarah Caggiano School Nurse
Pamela Callanan Nurse Assisting/Health Assisting Teacher
Ian Calnan Social Studies Teacher
Jennifer Calvao Special EducationTeacher / Facilitator
Paul Calvao Custodian
Jean Canastra Information Technology Teacher
Thomas Canastra Engineering Tech. Teacher
Stephanie Canery Social Studies Teacher
Vanessa Cardoso Network Systems Administrator
Lawrence Carlesi Geodesy/Environmental Teacher
Jeffery Caron Assistant Principal/Security
Jennifer Carreiro Business & Technology Teacher
Patricia Carroll-Fingliss Cosmetology/Aesthetics Teacher
Eloisa Gwozdz Carvalho ELL / Literacy
Brenda Carvalho Medical Assistant Teacher
Susan Casteel Part time Cafeteria Worker
Kevin Castino CVTE Teaching Assistant
Cathy Chace Office Tech Teacher
Debra Chasse Dental Instructor
Jason Cieto Culinary Arts Teacher
Michael Clapp Custodian
Paul Coelho Steam Engineering Teacher
Cynthia Coelho-Rajani Cosmetology Teacher
Jarid Conceicao Security
Stephen Condon Diesel Service Tech. Teacher
Katherine Correia Guidance Counselor
Linda Costa Early Childhood Ed. & Teaching
Amanda Cote Teaching Assistant
Patrick Couto IT Systems Administrator
Ursula Crowell School Nurse
Justin Cruz Physical Education Teacher
Cynthia Cunha Part time Cafeteria Worker
Jessica Cziska Math Teacher

 

 

Robert DaSilva Special Education Teacher
Susanne DaSilva Part time Cafeteria Worker
Wadley DaSilva Guidance Counselor
Angelique Dauphine Special Education Teaching Assistant
Stacy de Almeida Registrar
Francisco DeFreitas HVAC Instructor
Robert DeFreitas Physics Teacher
Michael de Gouveia Media Technology Teacher
Edith DeGrace Security
Henry DeGrace Diesel Service Tech. Teacher
Timothy DeMedeiros Collision Repair Tech. Teacher
Linda DeMello Part-time Cafeteria Worker
Sue Demers Scheduling & Reporting Specialist Public Relations/Marketing
Annabel De Sousa Science Teacher
Tori DeSouza Academic Teaching Assistant-Science
Alex Dias Special Education Teacher
Brenda Diaz Communications Operator/Office Clerk
Michael DiCroce Jr. Special Education Teaching Assistant/Paraprofessional
Phebe Ditata ELL Teaching Assistant
Brian Donelan Science Teacher
Susana Dorman Guidance Secretary
Allen Duarte P.T. Grant Writer
Elaine Dube Cafeteria Cook
Erin Dube English Teacher

 

Paul Estrella Automotive Technology Teacher

 

Kathleen Fareas Facilities Operations Supervisor/Purchasing
Brooke Fatula Science Teacher
Nicholas Faulkner Science Teacher
Catherine Feno Admin Asst/Special Ed
Deborah Fernandes Part time Cafeteria Worker
Brittany Fernandez Legal & Protective Services Teacher
Linda Ferreira School Nurse
Simone Fidalgo Custodian
Patricia Carroll-Fingliss Cosmetology Teacher
Leanne Fisher Student Resource Officer
Yasmin Flefleh-Vincent Early Childhood Ed. & Teaching
Stephen Flowers Welding Teacher
Jeffrey Fortin Carpentry Teacher
Kimberly Fortin Social Studies Teacher
Eduardo Fragata HVAC Instructor/Infrastructure Tech
Ian Francis Biology Teacher
Keith Francis Visual Design Teacher
Maria Fredette Executive Secretary
Nicole Fredette Accountant/Accounts Payable

 

 

Maria Garcia Guidance
Jo-Ann Galleo Part-time Cafeteria Worker
Jennifer Gaspar Media Technology Teacher
William Gauthier Media Technology Teacher
Leonard Gauvin Electrical Teacher
Andre Gendreau Copy Center/Welcome Center Security
Lynne Gifford English Teacher
John Girouard CVTE Teaching Assistant
Ronald Girouard Receiver
Charles Glover Media Technology Teacher
Christopher Golembewski Engineering Technology Teacher
Christopher Gomes Custodian
David Goncalves Math Teacher
Frank Goncalves Carpentry Teacher
Erin Gonsalves Chemistry Teacher
Steven Gonsalves PT Security/Cafeteria Monitor
Stacy Goyette Math Teacher
Amy Gracia English Teacher
Matthew Grieve Geodesy/Environmental Teacher
Linda Griffin Guidance Counselor
Nanette Groebe-Labelle Special Education Teacher
Eloisa Gwozdz Carvalho ELL Teaching Assistant
Matthew Gwozdz Suspension Room/Welcome Center Monitor

 

Kelly Haggerty English Teacher
Thaddeus Haggerty Academy A Administrator
Gregory Haley Math Department Head
Ana Haley CVTE Principal’s Admin Asst.
Sarah Hartley Social Studies Teacher
Robert Harvey Physical Education Teacher
Cheryl Hebert History Teacher
Lindsey Hinchliffe English Teacher
Kenneth Hines School Psychologist
Laurie Hipolito Visual Design Teacher
Kim Marie Horsfall Nurse Assisting/Health Assisting Teacher
Olivia Horsley CVTE Teaching Assistant – Cosmo
John Hoyle Culinary Arts Teacher
David Hughes CVTE Teaching Assistant

 

Andrew Januse Custodian
Steven Johansen Electromechanical / Drafting Teacher
Kendra Jusseaume English Teacher

 

Peter Kane Custodian
Matthew Keane English Teacher
Keith Kearney Electrical Instructor
Jeffrey Kobza Electrical Teacher
Lisa Koczera English Teacher
Jim Koska Steam Engineering Teacher
Cynthia Kroudvird Part-time Cafeteria Worker

 

Donna Labrecque Admin. Secretary – IT/Co-op
Cecelia LaBrode CVTE Teacher Assistant
Brian Lacasse English Teacher
Meghan Lacasse English Teacher
Tara Landreville Part time Cafeteria Worker
Heather Larkin Director of Guidance
Paul Larocque Athletic Facilitator
Brandon LeBlanc English Teacher
Evangeline LeBlanc Social Studies Teacher
Susan LeBlanc English Teacher
James Leiriao Electrical Teacher
Marcie Letendre Placement Facilitator
Keri Ann Levasseur Part time Cafeteria Worker
Albert Lima Computer Technician
Lori Lima Cafeteria Manager
Arminio Lopes Automotive Teacher
Valter Lourenco Collision Repair Tech Teacher
Tara-Jo Luiz Part time Cafeteria Worker
Steven Lunny Custodian
Jarrod Lussier Academy D Administrator
Brittany Lynch Science Teacher

 

Heather Madsen Science Teacher
Melissa Magan Custodian
Daniel Marcelino Automotive Teacher
Erin Marcotte Medical Assistant Teacher
Nancy Markey Director of Human Resources
Bernadette Marmelo Admin. Secretary – Academy B
Maura Marshalek Dental Assistant Teacher
Kellie Martin Legal & Protective Services Teacher
Darlene Martin Admin Secretary – Attendance
Stacy Martin Administrative Asst/Security-VP
Julia Martinho Special Education Teacher
Dana McCann Administrative Assistant for the Academic Principal
Timothy McCarthy Social Studies Teacher
Michael McConnell Collision Repair Tech Teacher
Julianne McGuire Academic Teaching Assistant – English
Shannon McGuire Math Teacher
Laura McLean English Teacher
Tessa McMullen Math Teacher
Carina Medeiros Math Teacher
Nicholas Medeiros Automotive Teacher
Rachel Medeiros Guidance
Randy Medeiros Special Education Teaching Assistant
Paul Mendez Welding/Sheet Metal Teacher
Michael Meriano Special Education Teacher
Cheryl Methia CTVE Teaching Assistant – Academy B
Ryan Methia Athletic Director
June Meunier English Teacher Assistant
Lauren Michael Guidance Counselor
Matthew Mitchell Math Teacher
Nicholas Mitcheson English Teacher
Kevin Moniz Grounds / Maintenance
Serge Moniz Diesel Service Tech. Teacher
David Monteiro Grounds / Maintenance
Erica Monteiro Guidance Counselor
Ildefonso Monteiro Steam Engineering Teacher
Glenn Morel HVACR/AT Teacher
Michelle Morris Guidance Counselor
Randall Morrison Machine Shop Teacher
Marianne Morrissey English Teacher
Eileen Mullen Legal & Protective Services Teacher

 

 

Michael Nelson Custodian
Anders Newcomer English Teacher
Shannon Nobrega Supervisor of Attendance
Mark Nogueira Maintenance

 

Bruce Oliveira Treasurer
JoAnne O’Neil Culinary Arts Teacher
Aimee O’Neill Science Teacher
Santiago Ortiz ELL Teaching Assistant
Hilary Owen Special Education Teacher

 

Anita Pacheco Special Education Teacher
Jason Pacheco Math Teaching Assistant
Maciel Pais IT Director
Maria Pais Custodian
Nicholas Palumbo ESL Teacher
Uthai Panayakul Visual Design Teacher
Scott Parker Social Studies Teacher
Brian Patnaude Social Studies Department Head
Stephen Paul School Adjustment Counselor
Michelle Peltier Math Teacher
Brendon Pequita Welding/Sheet Metal Teacher
Carlos Perpetua Custodian
Christopher Perry Carpentry Teacher
Michael Perry ELL Teaching Assistant
Tove Perry Food Services
Everett Philla Jr. Automotive Teaching Assistant
Sheryl Piazza English Teacher
Diane Pimental Cafeteria Worker – part time
Heather Pimental Social Studies Teacher
Robert Pimental Vice Principal, Dean of Freshman
Christopher Pires Geodesy/Environmental Teacher
Sandra Poirier Admin Secretary – Guidance
Patricia Potter Special Education Teacher
Michael Prior Physical Education Teacher
Erin Ptaszenski Director of Special Services

 

Richard Quintin Computer Technology Teacher
Ronald Quintin IT Program Teacher

 

Jessica Racine Part time Cafeteria Worker
Jennifer Racine Physical Education Teacher
Cynthia Coelho-Rajani Cosmetology Teacher
Beverly Rebelo Dental Instructor
Gracionilde Rego Part time School Nurse
Olivia Rego Social Studies Teacher
Anne Richard Admin Secretary – Athletic
Kevin Richard Machine Technology Teacher
Michael Richard CVTE Teaching Assistant-Carpentry
Monica Richard Special Education Teacher
Patricia Richard Admin Secretary – Academy A
Thomas Richard Architectural Drafting Teacher
Crystal Ripley-Vasconcellos Office Tech Teacher
Katelyn Roberts  Literacy Teacher
Stephen Robinson CVTE Teaching Assistant – Academy A
Kaitlyn Rodrigues Math Teacher
Timothy Rodrigues Social Studies Teacher
Kirsten Rodriguez Part time Cafeteria Worker
Matthew Rodriguez Academic Teaching Assistant – English
Adam Rogers Special Education Teacher
Donna Rogers Part time Cafeteria Worker
Joanne Romanelli Academy B Administrator
Brian Rose HVAC Teacher
Earl Ross Custodian
Polly Ross Cosmetology Teacher
Lori Russell-Pelsue Nurse Assisting/Health Asst Teacher

 

Peter Saba Automotive Teacher
Marcio Santiago IT Program Teacher
Stacie Sayce Math Teacher
Peter Scott Custodian
Matthew Semiao Tech Center Teaching Assistant
Micaela Shea Math Teacher
Guy Shepherd Academy C Administrator
Erin Shimala ESL Teacher
Kristine Silva Culinary Arts Teacher
Susan Silva Suspension Room / Welcome Center Monitor
Pamela Smith Human Resources/Business Assistant
Michael Snow Math Teacher
Craig Soares Plumbing Teacher
Joseph Soroka Jr. Math Teacher
Melissa Sousa Part time Cafeteria Worker
Tori Sousa Teaching Assistant – Science
Tracy Sousa Medical Assistant Teacher
Robert Southerland Engineering Technology Teacher
Catherine Spooner Cosmetology/Aesthetics Teacher
Lael St. Tripp Guidance Counselor/ School Adj.
Janet Stanton Academic Administrative Assistant
Pamela Stuart Business Manager
Suzanne Sumner Science Teacher
Carl Swass Science Teacher
Amy Swihart Biology Teacher  
Colleen Sylvia CVTE Teaching Assistant
Ryan Sylvia Social Studies Teacher
Susan Sylvia English Teacher Head  

 

Matthew Talbot CVTE Teaching Assistant – Auto
Walter Tavares Custodian
Shane Teixeira Security
Tracy Teixeira Architectural Drafting Teacher
Dennis Tetreault HVAC-Teacher
Scott Thibault Plumbing & Pipe Fitting Teacher
Jessica Thompson Math Teacher
Joshua Trepanier Computer Network Technician

 

Joseph Valente Carpentry Teacher
Christopher Valton Payroll Specialist
Marybeth Vargas Nurse Assisting/Health Assisting Teacher
Julie Varley Food Services
Crystal Vasconcellos Office Technology Teacher
Wilona Veiga Custodian
Yasmin Flefleh-Vincent Early Childhood Ed. Teacher

 

Steve Walker Community Outreach Coordinator/Academy Administrator
Justyn Walker Academic Teaching Assistant – Math
Erin Wallace Science Department Head
Heidi Walsh Co-op Coordinator
Karen Walsh Student Activities Assistant
Mark Waters Social Studies Teacher
Michael Watson Superintendent-Director
Robert Watt Executive Director for Operations and Compliance
Matthew Whitlow Facility Infrastructure Technician
Jeffrey Wildrick Electrical Teacher
Robert Wilkinson Culinary Arts Teacher
Warley Williams Principal