small version of 2019 Logo
Menu
On June 10, 2020, Greater New Bedford Voc-Tech aired live on the school’s YouTube channel the Thirty-Ninth Annual Senior Awards Night.  Click on the link below to see the recording of the event.

2020 Award Recipients

SPECIAL AWARDS/SCHOLARSHIPS

  • GNBVT Outstanding Vocational Student Awards
    • Academy A:
      • Kyle DaCosta, CR
      • Colin Wildrick, EC
      • Hannah Oliver, ES
      • Stacy Bazile, HT
      • Gunnar Berg, PL
    • Academy B:
      • Jannell Vo, MA
      • Joycemar Rullan, LP
      • Sol Guzman-Espinosa, ED
      • Andrea Silva, HS
      • Paige Lynch, DA
    • Academy C:
      • Reyce Fernandes, AM
      • Jordan Lopes, BT
      • Brian Soc, CL
      • Brianna Machado, CS
      • Andrea Roy, DS
      • Heidy DeLaCruz Chingo, FS
      • Ryan Gomes, ISS
      • Luke Leveque, PW
    • Academy D:
      • Raven Bernardo, AD
      • Janicemar Rullan, EN
      • Tyler Osswald, MD
      • Bryce Talbot, ME
      • Dylan DeSousa, MJ
      • Victoria Jorge, MT
      • Tobie Furtado, SE
      • Sara Gifford, VI
  • GNBVT Vocational Teachers Awards
    • Academy A
      • Johnny Vonsounga, CR
      • Zachary Costa, EC
      • David DeAssis, ES
      • Cheyenne Labossiere, HT
      • Ethan Perry, PL
    • Academy B
      • Corvens Depaliste, MA
      • Madyson Gilbert, LP
      • Jordan Ramos, CU
      • Yilesy Almada, ED
      • Jenna Sylvia, HS
      • Alexys Fonseca, DA
    • Academy C
      • Derek Gluchack, AM
      • Wilson Delaleau, BT
      • Dimonshley Martinez-Ortiz, CL
      • Juliana Rego, CS
      • Alyse Andrade, DS
      • Hailey Dean, FS
      • Matthew Trommenschlager, ISS
      • Sam Dansereau, PW
    • Academy D
      • Nyla Baganha, AD
      • Kenneth Studman, EN
      • Maxwell Silva, MD
      • Alex Correia, ME
      • Cole Buckles, MJ
      • Kai Lawson, MT
      • Quinn Raposo, SE
      • Hannah Hebert, VI
  • Senior Portfolio Awards 
      • Corvens Depaliste, MA
      • Isabella Medeiros, MA
      • Ashley Almeida, ME
      • Madison Medeiros, HS
      • Janicemar Rullan, EN
      • Kerstin Trahan, EN
  • GNBVT Vocational Scholarship Award
      • Jordan Buhour, CR
      • Colin Wildrick, EC
  • Markham Award 
      • Jannel Vo, MA
  • M.V.A. Presidential Certificate of Merit Awards
      • Colin Wildrick, EC
      • Madison Medeiros, HS
  • M.V.A. Voc-Tech Student Achievement Award
      • Kerstin Trahan, EN
  • M.V.A. Student Achievement Nominee
      • Piper Crooks, PL
  • MAVA Outstanding Voc-Tech Student Award 
      • Jack Ostiguy, EN

ACADEMIC DEPARTMENT AWARDS – 

  • G.N.B.R.V.T.H.S. Academic Scholarship Awards 
    • Mathematics
      • Jack Ostiguy, EN
    • History
      • Christopher Cambra, BT
    • English
      • Bryce Talbot, ME
    • Science
      • Corvens Depaliste, MA
  • Class Valedictorian
      • Janell Vo, MA – UMASS Dartmouth Biology, Pre-Pharmacy Advising
  • Class Salutatorian
      • Jack Ostiguy, EN – United States Navy – Nuclear Propulsion Engineering
  • Academic Principal’s Awards
      • Piper Crooks, LP
  • Community Scholarship Awards for Academics 
      • Andrew Medeiros, EN
  • GNBVT Academic Scholarship Awards
      • Dominique Rodrigues, HS
  • Betsy Taber Scholarship for Highest Academic Honors
      • Lizbeth Alcantara, DA
      • Abby Araujo, HS
      • Skyler Dubois, HS
      • Isabella Medeiros, MA
  • William Trucchi Sr. Scholarship
      • Christopher Brunette, EN
  • Maria Viveiros
      • Meredith Silva, FD
  • Robert R. Levesque
      • Isabella Medeiros, DA
      • Pedro Rosa, EN
  • New Bedford Host Lions Club
      • Madyson Gilbert, LP
  • James P. Honohan
      • Yileisy Almada, ED
      • Lisa Bell, ES
      • Tianna Bulgar, LP
      • Hailey Harrison, LP
      • Astrid Hernandez, MA
      • Daniela Sousa, LP
      • Sidney Tavares, DA
  • In Memory of Derek J. Melo
      • Kyle Pacheco, EN
  • Greater New Bedford Vocational Technical High School’s Scholarship Fund
      • Lizbeth Alcantara, DA
      • Ashley Almeida, ME
      • Caleb Almeida, PL
      • Anderson Bazora Pimental, EC
      • Christopher Brunette, EN
      • Tianna Bulgar, LP
      • Quinn Cardoza, ISS
      • Paige Coutinho, MA
      • Corvens Depaliste, MA
      • Janae DeSantos, MA
      • Skylar Dubois, HS
      • Madyson Gilbert, LP
      • Kyle Pacheco, EN
      • Ami Patel, HS
      • Julia Quintin, ME
      • Abigail Reardon, MT
      • Pedro Rosa, EN
      • Joycemar Rullan, LP
      • Meredith Silva, FD
      • Lindsey Viera, ED

ATHLETIC AWARDS – 

  • Paul Methia Track Scholarship 
      • Pedro Rosa, EN
  • AJ DaSilva Memorial Scholarship
      • Isabella Medeiros, MA
      • Jordan Buhour, CR
  • James Melo Memorial Scholarship
      • Jordan Buhour, CR 
  • Andrew Thomas McCann Scholarship Award 
      • Connor Dreher, PL
  • Carrl O. Seales Memorial Booster’s Club Scholarship 
      • Tiana Bulgar, LP
      • Ethan Perry, PL
  • Balestracci Award
      • Abigail Reardon, MT
      • Sheldon Clark, CR

SPECIAL HONORS AND RECOGNITION

  • Perfect Attendance Awards – 4 Years
      • Christopher Brunette, EN
      • Zachary Costa, CR
      • Madison Docca, HS
      • Gabriella Rodriguez Duarte, LP
      • Jennifer Moreira, MA
      • Chelsea Normandin, HS
      • Jordan Ramos, CU
      • Marcus Torre, SE
      • Wyatt Torre, IS
  • GNBVT Student Mentor Awards
      • Cesar Rodriguez, EN
      • Corvens Depaliste, MA
      • Tianna Bulgar, LP
      • Abigail Beaudoin, ED
  • Community Scholarships
    • Tech-Etch Engineering Technologies
      • Christopher Brunette, EN
    • East Fairhaven Improvement Association
      • Meredith Silva, FD
    • Buzzards Bay Rowing Club of Fairhaven
      • Samantha Medeiros, ES
    • Southcoast Hospital Activities Committee
      • Janell Vo, MA
    • Fairhaven Lions Club
      • Meredith Silva, RD
    • New Life Student Athlete
      • Tianna Bulgar, LP
    • First Citizen’s Charitable Foundation Scholarship
      • Yilesy Almada
    • Prince Henry Society Scholarship
      • Asher Machado, VI
      • Logan Cabral, EN
      • Molly Driscoll, FD
      • Cameron DaCosta, ME
      • Abby Araujo, HS
      • Sidney Tavares, DA
    • Mass Hire G.N.B. Workforce Investment Voc. Award – Funded by the  DESE
      • Gunnar Berg, PL
      • Zachary M. Costa, EC
      • Logan Docca, HT
      • Patrick Gagnon, MJ
      • Noah DeMelo, PL
      • Jordan Soares, AM
    • Community Foundation of Southeastern Massachusetts: George Earl & Katherine Hartley Church Scholarship
      • Beatriz Magalhaes, HS
    • Community Foundation of Southeastern Massachusetts:New Bedford Half-Marathon Committee Scholarship
      • Alexys Fonseca, DA
    • Community Foundation of Southeastern Massachusetts: College Club of New Bedford Inc. Scholarship
      • Shay Ribeiro, DA
      • Abigail Arruda, ME
    • Community Foundation of Southeastern Massachusetts: Francis S. Ferreira Scholarship
      • Chloe Frenette, LP
    • Community Foundation of Southeastern Massachusetts: Irwin Jacobs Family Scholarship
      • Abigail Arruda, ME
    • Community Foundation of Southeastern Massachusetts: Domingos Silva Scholarship
      • Meredith Silva, FD
      • Sidney Tavares, DA

SUPERINTENDENT’S AWARDS & SPECIAL SCHOLARSHIPS – 

  • Jeffrey E. Riley Superintendent’s Award 
      • Tianna Bulgar, LP
  • GNB Voc-Tech Superintendent’s Award 
      • Corvens Depaliste, MA
    • Prince Henry Society Vocational Scholarships
      • Johnny Vongsouna, CR
      • Lester Maldonado, EC
      • Taeya Telfair, CS
      • Jordan Buhour, CR