New Bedford / Dartmouth / Fairhaven

(508) 998-3321

Banner with school logo and school name and motto
a
Banner with school logo and school name and motto
a
school logo
a
MENU

Award of Excellence

The Award of Excellence recognizes outstanding Sophomores for the stellar work that they accomplished in their Freshman year during the final trimester.  In the Fall of 2021, over 75 students were recognized in assembly for the positive impact that they have had on the school community.

Some students also were recognized for qualifying for receiving both an award of Excellence and being a Dean’s List Recipient of 2021.  The purpose of the Dean’s List is to encourage student achievement and recognize successful freshmen who have contributed to our school in a positive way. To be eligible, students must maintain an average of 85 or above in academic courses, average of 85 or above in their career and technical program, no grade lower than 75 and ” 3 ” or better in conduct and effort.

Finally, a select number of students received the Outstanding Student Award, which recognizes the top 10% of the freshmen class.

GNB Voc-Tech extends a huge congratulations to these Sophomores and hope they have continued working as hard in this school year.  We look forward to celebrating all their successes.

Class of 2024

Award of Excellence Recipients

Mariah Lopes AM
Jesse Petitpas AM
Nathan Place AM
Noah Whalen AM
Diesel Leger CL
Diego Ayala CR
Erica Boucher CR
Mia Machado CR
Connor Silvia CR
Christian Sousa CR
Ryan Vidinha CR
Jesleigh Alves CS
Ava Dragon CS
Aubrey Ferreira CS
Makenna Leblanc-Reis CS
Alexis Nunes CS
Jordy Calderon Luna CU
Jacob Canuel CU
Aniah Cook CU
Jordan Cruz CU
Bryant Difo CU
Noah Hanks CU
Marissa Horton CU
Alicia Salvador CU
Joselyn Santos CU
Tyrel Tavares CU
Anthony Afonso EC
Carlos Anaya EC
Tristan Andrade EC
Douglas Avery EC
Antonio Caneira EC
Diego Carreiro EC
Matthew Charpentier EC
Christian DaRosa EC
Jacob Dupre EC
Blake Ferreira EC
Shane Jackson EC
Matthew Leblanc-Reis EC
Matthew Lima EC
Skye Meunier EC
Nicholas Raposo EC
Kevin Sousa EC
Arianna Vaughan EC
Ethan Vidinha EC
Gracie Araujo ED
Cody Amaral EN
Joshua Abreu HS
Victoria Batista HS
Isabella Cashman HS
Makenna Connell HS
Alysha DaSilva HS
Gabrielle Dores HS
Ciera Fernandes DeMelo HS
Sherlyn Gutierrez-Grave HS
Rebecca Kelly HS
Madeleine Kochanek HS
Dekotah Pimentel HS
Josselyn Ramirez Orellana HS
Eva Serrano HS
Arianna Sherlock HS
Jordan Young HS
Mason Andrade IT
Noah Cabral IT
Edwin Cardoza-Coj IT
Hunter Da Silva IT
Christian Gaudreau IT
Faiza Rahaman IT
Nia Rodrigues IT
Tayla Souza IT
Kyle Trommenschlager IT
Benjamin Vieira IT
Christopher Cecil LP
Keyanna Correia LP
Chloe DasNeves LP
Cody Eaton LP
Katia Martins LP
Alexus Mosher LP
Rylie Rosa LP
Marcello Salemme LP
Angele Semedo LP
Samantha Simon LP
Rebecca Tavares LP
Kaylin Cabral MA
Alexander Damasio MA
Kamryn DeValles MA
Daniela Gonzalez Javier MA
Gabriela Gonzalez Javier MA
Syriana Green-Bodden MA
Ava Johnson MA
Dairy Kelly Figaro MA
Jordyn Medeiros MA
Kelcy Monteiro MA
Skyla Quintin MA
Kathy Rivera Diaz MA
Samantha Chase ME
Ronal Maric ME
Dillon Rebelo ME
Jaleishka Gonzalez Baez MT
Julio Ayala PL
Hector Chavez PL
Bradley Costa PL
Kalista Fleming PL
Tyler Lantz PL
Sophia Majka PL
Ethan Mattos PL
Ryan Rosa PL
Brandon Soc Ixchop PL
Marc Souza PL
Samuel St. Germain PL
Brenden Stroud PL
Jaiden Vieira PL
Mason Daigle SE
Nathan Pearson SE
Lawrence Petitpas SE
Madison Rodrigues SE
Anastasia Tsonis MA
Gabriela Venturini MA
Paige Williams MA
Alexander Cardelli ME
Kendall Carvalho ME
Leticia Dantas ME
Soraya Hernandez ME
Olivia Hunt ME
Kai Paim ME
Jaycie Smith ME
Isaac Teixeira Sanches ME
Yarelis Cabrera Vargas MJ
Jacob Demers MJ
Elijah Lafrance MJ
Alden Reimels MJ
Sarah Renovato MJ
Ethan Tavares MJ
Jordan Melo MS
Jacob Reimels MS
Andrea Benito Chingo VI
Anjaelise Cambronero VI
Molly Cynar VI
Cole Fistori VI
Mariah Lombard VI
Madison Silva VI
Alexis Simpkin VI
Richard Sylvia VI
Sydney Teixeira VI
Group of Students taking Award Photos
#gnbvtpride GNBVT Social Media Tag

Award of Excellence and Dean’s List

Carlos Anaya, Electrical Technology- English, Dean’s List

Annalise Applebee, Dental Assisting- Dean’s List

Logan Breton, Carpentry

Ava Cardoso

Hadley Cebula, HVAC/R

Sophia DeAlmeida, Computer Information Technology- Math, Dean’s List

Kyan Delgado- Math, Dean’s List

Jacob Demers, Metal Fab and Joining Technology- Dean’s List

Sherlyn Gutierrez-Grave, Nurse/Health Assisting- Dean’s List

Isaiah Houtman, Collision Repair

Tyler Lantz, Plumbing- Dean’s List

Makenna Leblanc-Reis, Cosmetology- Dean’s List

Diesel Leger, Collision Repair- Dean’s List

Ayla Lopez, Nurse/Health Assisting- Dean’s List

Mia Machado, Carpentry- Dean’s List

Ethan Mattos, Plumbing- Dean’s List

Ava Neno- Math, Dean’s List

Kella Padilla Zapata, Legal and Protective Services- Dean’s List

Kai Paim, Media Technology- Dean’s List

Macy Perez, Architectural & Mechanical Design- Dean’s List

Kayla Perry, Cosmetology

Jesse Petitpas, Automotive Technology- Dean’s List

Lawerence Peptitas, Stationary Technology- Dean’s List

Joseph Rebello, Machine Technology

Jacob Reimels, Marine Technology- Dean’s List

Sophia Rivera Rosa, Culinary Arts- Dean’s List

Grace Rodrick, Diesel Service Technology- Dean’s List

Joelma Rodrigues Baptista, Culinary Arts- Dean’s List

Jasper Silva, Design and Visual Communications- Dean’s List

Bryce Strawn, Metal Fab & Joining Technology

Tyler Tavares, HVAC/R

Ryan Vidinha, Carpentry- Dean’s List

Dania Alvarado Argueta, Legal & Protective Services- Dean’s List

Kaylin Cabral- Dean’s List

Molly Cynar- Dean’s List

Jacob Dupre- Dean’s List

Kylee Fernandes- Science, Deans List

Kylie Gagne, Early Childhood Education- Math, Dean’s List

Ava Johnson- Dean’s List

Savannah Mongie, Electrical Technology- Dean’s List

Alexis Ngo, Medical Assisting- Dean’s List

Faiza Rahaman, Computer Information Technology, – Dean’s List

Ava Silva, Computer Information Technology- Dean’s List

Diana Sousa- Math, Dean’s List

Austin Hooda- Dean’s List

Kylie Lourenco, Engineering & Robotics- Dean’s List

 

Freshman Outstanding Student Award

for 2020-2021

Legal & protective Service

Dania Alvarado Argueta

Dental Assisting

Annalise Applebee

Carpentry

Logan Breton

Math and Social Studies

Ava Cardoso

HVAC/R

Hadley Cebula

Computer Information Technology and Math

Sophia DeAlmeida

Math

Kyan Delgado

Metal Fab. & Joining Technologies

Jacob Demers

Science

Kylee Fernades

Early Childhood Education and Math

kylie Gagne

Nurse/Health Assisting

Sherlyn Gutierrez-Grave

Collision Repair

Isaiah Houtman

Plumbing

Tyler Lantz

Cosmetology

Leblanc-Reis, Makenna

Collision Repair

Diesel Leger

Nurse/Health Assisting

Ayla Lopez

Engineering & Robotics

Kylie Lourenco

Carpentry

Mia Machado

Plumbing

Ethan Mattos

Electrical Technology

Savannah Mongie

Math

Ava Neno

Medical Assisting

Alexis Ngo

Legal & Protective Service

Keila Padilla Zapata

Media Technology

Kai Paim

Architectural & Mechanical Design

Macey Perez

Cosmetology

Kayla Perry

Automotive Technology

Jesse Petitpas

Stationary Engineering

Lawrence Petitpas

Computer Information Technology

Faiza Rahaman

Machine Technology

Joseph Rebello

Marine Technology

Jacob Reimels

Culinary Arts

Sophia Rivera Rosa 

Diesel Service Technology

Grace Rodrick 

Plumbing

Joelma Rodrigues Baptista

Culinary Arts

Briannalis Ruiz

Computer Information Technology

Ava Silva

Design & Visual Communications

Madison Silva

Math

Diana Sousa

Metal Fab. & Joining Technologies

Bryce Strawn

HVAC/R

Tyler Tavares

Carpentry

Ryan Vidinha